5 Mouse Gaming Wireless Murah Terbaik 2026: Pilihan untuk FPS dan Gaming Harian

Mouse gaming wireless murah bukan lagi sekadar pilihan untuk pengguna yang mahu mengurangkan kabel di atas meja. Banyak model bajet kini menawarkan sambungan 2.4GHz, sensor optikal gaming dan reka bentuk ringan yang sesuai untuk permainan seperti Valorant, Counter-Strike 2 dan PUBG.

Namun, memilih mouse berdasarkan angka DPI tertinggi sahaja boleh menyebabkan anda terlepas pandang perkara yang lebih penting, seperti bentuk genggaman, berat dan kestabilan sambungan.

Untuk membantu anda membuat pilihan, berikut ialah lima mouse gaming wireless yang boleh didapati melalui Shopee Malaysia. Setiap model mempunyai kelebihan tersendiri, daripada reka bentuk berlubang yang unik hinggalah ciri berorientasikan permainan kompetitif.

Nota: Perbandingan ini berdasarkan spesifikasi yang diiklankan dalam penyenaraian produk, bukan ujian penggunaan secara langsung. Harga dan ciri mungkin berubah mengikut variasi.

5 Mouse Gaming Wireless Murah yang Patut Dipertimbangkan

1. AULA SC620 – Reka Bentuk Berlubang dengan Sambungan Tiga Mod

AULA SC620 menarik perhatian melalui reka bentuk berlubang atau hollow-out yang membezakannya daripada mouse gaming biasa. Reka bentuk seperti ini bertujuan mengurangkan penggunaan bahan pada badan mouse, walaupun keselesaan sebenar tetap bergantung pada bentuk dan saiz tangan pengguna.

Berdasarkan penyenaraian Shopee, AULA SC620 dilengkapi sensor PAW3311, sokongan sehingga 12,000 DPI dan sambungan tiga mod. Mouse ini turut diiklankan dengan butang tambahan yang dikenali sebagai fire button.

Sambungan tiga mod memberikan lebih banyak pilihan penggunaan. Anda boleh menggunakan penerima USB 2.4GHz untuk gaming, Bluetooth untuk kegunaan harian atau sambungan berwayar apabila diperlukan, tertakluk pada sokongan variasi yang dibeli.

Kelebihan:

  • Reka bentuk hollow-out yang berbeza daripada mouse biasa.
  • Sensor PAW3311 untuk kegunaan gaming dan harian.
  • Sambungan tiga mod yang fleksibel.
  • Butang tambahan untuk fungsi tertentu.

Kekurangan: Reka bentuk berlubang mungkin kurang digemari pengguna yang mahukan permukaan mouse tertutup sepenuhnya. Fungsi fire button juga perlu disemak untuk memastikan kesesuaiannya dengan permainan yang digunakan.

Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan mouse gaming wireless dengan reka bentuk unik dan sambungan fleksibel.

Semak AULA SC620 di Shopee

2. Machenike G7 – Mouse Gaming Tri-Mode untuk Pelbagai Kegunaan

Machenike G7 ialah pilihan untuk pengguna yang mahukan mouse gaming wireless tetapi masih memerlukan sambungan berwayar dan Bluetooth. Menurut penyenaraian Shopee, model ini menyokong sambungan wired, Bluetooth dan 2.4GHz, selain diiklankan dengan sensitiviti sehingga 24,000 DPI.

Angka DPI tersebut mungkin kelihatan menarik, tetapi DPI maksimum bukan ukuran tunggal prestasi mouse. Untuk gaming FPS, ketepatan sensor, kestabilan sambungan dan keselesaan genggaman biasanya lebih penting daripada menggunakan sensitiviti terlalu tinggi.

Kelebihan utama Machenike G7 ialah fleksibilitinya. Pengguna boleh memilih sambungan mengikut peranti dan aktiviti tanpa perlu bergantung pada satu kaedah sahaja.

Kelebihan:

  • Sokongan sambungan wired, Bluetooth dan 2.4GHz.
  • DPI maksimum yang diiklankan sehingga 24,000.
  • Reka bentuk berorientasikan gaming.
  • Sesuai dipertimbangkan untuk penggunaan komputer dan laptop.

Kekurangan: Spesifikasi sensor sebenar dan berat mengikut variasi perlu disahkan. DPI yang tinggi juga tidak semestinya memberikan kelebihan kepada semua pemain.

Sesuai untuk: Pengguna yang mahukan satu mouse untuk gaming, kerja dan penggunaan beberapa peranti.

Semak Machenike G7 di Shopee

3. AJAZZ AJ199 – Mouse Ringan dengan Bateri 500mAh

AJAZZ AJ199 dalam penyenaraian ini menawarkan gabungan reka bentuk ringan, sambungan tiga mod dan bateri boleh dicas semula. Ia sesuai dipertimbangkan oleh pengguna yang kerap menggerakkan mouse ketika bermain permainan FPS.

Varian yang disenaraikan di Shopee diiklankan menggunakan sensor PAW3311, berat sekitar 60 gram dan kapasiti bateri 500mAh. Penjual turut menyebut reka bentuk carbon fiber, tetapi bahan binaan sebenar wajar disahkan kerana istilah tersebut boleh merujuk kepada kemasan atau reka bentuk produk.

Berat sekitar 60 gram boleh menjadi kelebihan untuk pengguna yang menyukai pergerakan pantas. Walau bagaimanapun, mouse yang ringan tidak semestinya lebih selesa untuk semua orang. Saiz tangan dan gaya genggaman masih memainkan peranan.

Kelebihan:

  • Berat sekitar 60g seperti yang diiklankan.
  • Sensor PAW3311.
  • Bateri 500mAh yang boleh dicas semula.
  • Sambungan tiga mod untuk penggunaan fleksibel.

Kekurangan: AJ199 mempunyai beberapa versi di pasaran. Pastikan anda membeli varian PAW3311 yang dimaksudkan dan bukannya menganggap semua model AJ199 mempunyai spesifikasi sama.

Sesuai untuk: Pemain FPS dan pengguna yang mengutamakan mouse ringan untuk sesi gaming serta kerja harian.

Semak AJAZZ AJ199 di Shopee

4. ATTACK SHARK X3 – Pilihan untuk Gaming Berorientasikan Prestasi

ATTACK SHARK X3 sesuai dimasukkan dalam senarai jika anda mahukan mouse gaming wireless dengan ciri yang lebih berorientasikan prestasi. Penyenaraian Shopee yang dipilih mengiklankan sensor PAW3950, kadar polling sehingga 8,000Hz dan sambungan tiga mod.

Untuk artikel ini, pilihan yang dimaksudkan ialah ATTACK SHARK X3 warna hitam. Walau bagaimanapun, penyenaraian tersebut mengandungi beberapa variasi, jadi spesifikasi PAW3950 dan 8,000Hz perlu dipastikan benar-benar terpakai pada varian hitam yang dipilih.

Polling rate merujuk kepada kekerapan mouse menghantar maklumat pergerakan kepada komputer. Kadar yang lebih tinggi berpotensi mengurangkan sela masa antara laporan input, tetapi manfaat sebenar bergantung pada perkakasan, permainan dan pelaksanaan produk.

Penjual turut mengiklankan hayat bateri sehingga 200 jam. Angka ini perlu dilihat sebagai tuntutan pengeluar atau penjual, bukannya jaminan untuk setiap tetapan penggunaan. Polling rate yang lebih tinggi boleh meningkatkan penggunaan kuasa.

Kelebihan:

  • Sensor PAW3950 seperti yang diiklankan.
  • Sokongan polling rate sehingga 8,000Hz pada variasi yang berkenaan.
  • Reka bentuk ultraringan.
  • Sambungan tiga mod.

Kekurangan: Ciri 8,000Hz mungkin memerlukan aksesori atau konfigurasi tertentu. Spesifikasi sebenar, aksesori yang disertakan dan jangka hayat bateri perlu disahkan sebelum membeli.

Sesuai untuk: Pemain FPS yang mencari mouse ringan dengan ciri sensor dan polling rate berorientasikan prestasi.

Semak ATTACK SHARK X3 Black di Shopee

5. Attack Shark R1 – Pilihan Praktikal untuk Gaming Bajet

Attack Shark R1 merupakan pilihan yang boleh dipertimbangkan jika anda mahukan mouse gaming wireless dengan ciri asas yang lengkap tanpa terlalu menumpukan spesifikasi premium.

Menurut penyenaraian Shopee, model ini menggunakan sensor PAW3311, sambungan tiga mod dan kadar polling sehingga 1,000Hz. Penjual turut mengiklankan DPI sehingga 18,000.

Untuk pemain kasual atau mereka yang baru beralih daripada mouse pejabat biasa, sambungan 2.4GHz dan sensor gaming boleh menjadi ciri yang lebih relevan berbanding angka DPI maksimum.

Attack Shark R1 juga sesuai digunakan untuk tugasan harian. Sambungan Bluetooth boleh membantu apabila menggunakan laptop, manakala penerima 2.4GHz lebih sesuai dipertimbangkan untuk permainan yang memerlukan respons pantas.

Kelebihan:

  • Sensor PAW3311.
  • Sambungan Bluetooth, 2.4GHz dan kabel.
  • Polling rate sehingga 1,000Hz seperti yang diiklankan.
  • Pilihan serba guna untuk gaming dan kerja.

Kekurangan: Pengguna yang mahukan ciri sensor atau polling rate lebih tinggi mungkin lebih berminat dengan model lain. Kualiti binaan dan keselesaan sebenar juga perlu dinilai melalui ulasan pengguna yang relevan.

Sesuai untuk: Pelajar, pemain kasual dan pengguna yang mencari mouse gaming wireless bajet.

Semak Attack Shark R1 di Shopee

Perbandingan 5 Mouse Gaming Wireless Murah

Jadual berikut memudahkan anda membandingkan ciri utama setiap model berdasarkan maklumat yang diiklankan dalam penyenaraian Shopee.

ModelSpesifikasi yang diiklankanPengguna sasaran
AULA SC620PAW3311, 12,000 DPI, tri-modeGaming harian dan reka bentuk unik
Machenike G724,000 DPI, tri-modeGaming dan penggunaan pelbagai peranti
AJAZZ AJ199PAW3311, 60g, bateri 500mAhPengguna yang mahukan mouse ringan
ATTACK SHARK X3PAW3950, sehingga 8,000HzGaming FPS berorientasikan prestasi
Attack Shark R1PAW3311, 18,000 DPI, 1,000HzGaming bajet dan kegunaan harian

Spesifikasi di atas ialah tuntutan penyenaraian dan mungkin berbeza mengikut varian. Sahkan maklumat dengan pengeluar atau penjual sebelum membuat pembelian.

Cara Memilih Mouse Gaming Wireless yang Sesuai

Sambungan 2.4GHz atau Bluetooth?

Untuk permainan FPS, sambungan 2.4GHz menggunakan penerima USB khusus gaming lazimnya lebih sesuai kerana direka untuk penghantaran input yang responsif. Bluetooth pula praktikal untuk kerja, penggunaan laptop dan aktiviti yang tidak terlalu sensitif terhadap kelewatan input.

Jika anda kerap bertukar antara komputer dan laptop, model tri-mode seperti AULA SC620 atau Machenike G7 boleh memberikan lebih banyak pilihan sambungan.

Adakah DPI Tinggi Menjadikan Mouse Lebih Baik?

Tidak semestinya. DPI menentukan sensitiviti pergerakan kursor, tetapi angka maksimum yang tinggi tidak menjamin ketepatan lebih baik.

Sebagai contoh, pemain yang menggunakan 800 DPI boleh mendapatkan kawalan yang selesa dengan melaraskan sensitiviti dalam permainan. Pemain lain mungkin lebih gemar 1,600 DPI. Kedua-duanya boleh menjadi pilihan yang munasabah bergantung pada tetapan dan gaya bermain.

Oleh itu, jangan memilih Machenike G7 semata-mata kerana angka 24,000 DPI yang diiklankan. Bandingkan juga bentuk, sensor dan keperluan penggunaan anda.

Berat Mouse dan Keselesaan Genggaman

Mouse ringan boleh memudahkan pergerakan pantas, khususnya bagi pengguna yang bermain menggunakan sensitiviti rendah. Namun, keselesaan tidak ditentukan oleh berat sahaja.

Pengguna palm grip mungkin lebih mengutamakan sokongan pada tapak tangan, manakala pengguna claw grip atau fingertip grip mungkin memilih bentuk yang memberikan kawalan lebih mudah menggunakan jari.

Jika boleh, bandingkan ukuran panjang, lebar dan tinggi mouse dengan model yang sedang anda gunakan.

Perlukah Memilih Polling Rate 8,000Hz?

Polling rate 1,000Hz bermaksud mouse boleh melaporkan input sehingga 1,000 kali sesaat, bersamaan sela nominal 1 milisaat. Pada 8,000Hz, sela nominal tersebut menjadi 0.125 milisaat.

Perbezaan ini tidak bermakna keseluruhan kelewatan sistem akan berkurang sebanyak jumlah yang sama. Monitor, komputer, permainan dan pelaksanaan mouse turut mempengaruhi pengalaman sebenar.

Bagi kebanyakan pengguna bajet, mouse 1,000Hz yang stabil sudah menjadi titik permulaan yang munasabah. Ciri 8,000Hz lebih relevan untuk mereka yang memahami keperluan perkakasan dan mahu mencuba tetapan prestasi lebih tinggi.

Tips Membeli Mouse Gaming Wireless di Shopee

Sebelum membuat pembayaran, pastikan anda memilih variasi yang betul. Satu penyenaraian boleh mengandungi beberapa versi produk dengan spesifikasi dan harga berbeza.

  • Periksa variasi: Pastikan sensor, warna dan aksesori sepadan dengan produk yang anda mahukan.
  • Baca ulasan pembeli: Cari maklum balas mengenai sambungan, butang, bateri dan keselesaan.
  • Semak jaminan: Ketahui sama ada waranti dikendalikan oleh penjual atau pengedar rasmi.
  • Bandingkan harga akhir: Ambil kira baucar, penghantaran dan sebarang caj tambahan.
  • Periksa aksesori: Pastikan penerima USB dan aksesori yang diperlukan disertakan.

Harga di Shopee Malaysia biasanya dipaparkan dalam ringgit (RM). Jika anda membaca artikel ini dari Brunei, Singapura atau Indonesia, semak ketersediaan produk, mata wang, kos penghantaran dan syarat waranti tempatan kerana tawaran Malaysia mungkin tidak terpakai di negara anda.

Mouse Gaming Wireless Mana yang Paling Sesuai?

Untuk penggunaan gaming dan kerja harian, AULA SC620 serta Machenike G7 menawarkan pilihan sambungan yang fleksibel. Jika anda mengutamakan berat rendah, AJAZZ AJ199 varian 60g boleh dipertimbangkan.

ATTACK SHARK X3 pula menarik untuk pengguna yang mahukan ciri sensor dan polling rate berorientasikan prestasi, dengan syarat spesifikasi variasi hitam yang dipilih telah disahkan. Attack Shark R1 menjadi alternatif untuk mereka yang mahukan ciri gaming asas seperti sambungan 2.4GHz dan sensor PAW3311.

Daripada mengejar spesifikasi paling tinggi, pilih mouse yang sesuai dengan saiz tangan, permainan kegemaran dan bajet sebenar anda. Mouse yang selesa dan mempunyai sambungan stabil lebih berguna daripada ciri tambahan yang jarang digunakan.

Pendedahan affiliate: Artikel ini mungkin mengandungi pautan affiliate. Kami mungkin menerima komisen jika pembelian dibuat melalui pautan tersebut, tanpa kos tambahan kepada pembeli.

Leave a Comment